Dil Seçiniz

Projemiz

Proje her bir ortağın beslenme alışkanlıkları ile başlayacak. Gıda üzerine geliştirilen tema , sürekli koşuşturan gençlerimizin bir an için durmalarını ve en temel ihtiyaçları olan gıda ve sağlık konularını tekrar gözden geçirmelerini sağlayacak. İnsanlar bugünün dünyasında ve onun günlük çılgınlığında kayıp olma eğilimindeler. Dijital teknolojinin sürüklediği gençler artık gerçekte kim olduklarını hiç düşünmüyor, internette sörf yapıyor ve kendi yaşamları ve gereksinimleri pahasına aslında birkaç hayatı birlikte yaşıyorlar. Bu projenin amaçlarından biri de onların kendi bedenlerine ve ihtiyaçlarına yeniden odaklanmalarını sağlamak olacaktır.

Gıda bizim kim olduğumuzu ortaya çıkarır, kimliğimizin bir parçasıdır=’Sen ne yiyorsan O’sun.’Gençlerimiz, onlara diğerlerinin gözünden ve diğer pişirme yöntemleriyle aslında kim olduklarını tanımlamalarına yardımcı olacak bir projeye dâhil olacaklar. Öğrenciler,  diğer ülkelerin kendi temsillerini sorguladıktan sonra kendi yiyeceklerinin nerden geldiğini anlamak üzere yerel üreticilerle görüşecek ve yerel ürünleri keşfedecekler. Bu onların yerel kaynaklardan ve bu kaynakların mevsimlerle nasıl bağlantılı olduğundan, çevrenin değerinden ve israf kavramından haberdar olmaları için bir fırsat olacak. Ayrıca bu, zaman ayırmaları ve mevsimlerle birlikte doğanın onlara sunduğu tatları denemeleri için bir fırsat olabilir. Böylece öğrenciler bir pişirme uzmanı yardımıyla tüm bu doğallığa nasıl farklı lezzetler katacaklarını öğrenebilirler.

Avrupa ortaklığı bizim diğer lezzetlerin ve tatların farkına varmamızı sağlayacak ama her şeyden önce sıradan ve kalıplaşmış yargıların ötesine geçmemize katkıda bulunacaktır.

Bu projenin ‘sağlık’ bölümü öğrencilerimizin kendi kaygılarını daha iyi anlamaları için diğer ortaklarla ortak görüşler edinmelerini ve bu ortak görüşlerin ortak bir yansımayla evrensel bir mesaj iletmelerini sağlayacak.