Dil Seçiniz

Projemiz

Proje her bir ortağın beslenme alışkanlıkları ile başlayacak. Gıda üzerine geliştirilen tema , sürekli koşuşturan gençlerimizin bir an için durmalarını ve en temel ihtiyaçları olan gıda ve sağlık konularını tekrar gözden geçirmelerini sağlayacak. İnsanlar bugünün dünyasında ve onun günlük çılgınlığında kayıp olma eğilimindeler. Dijital teknolojinin sürüklediği gençler artık gerçekte kim olduklarını hiç düşünmüyor, internette sörf yapıyor ve kendi yaşamları ve gereksinimleri pahasına aslında birkaç hayatı birlikte yaşıyorlar. Bu projenin amaçlarından biri de onların kendi bedenlerine ve ihtiyaçlarına yeniden odaklanmalarını sağlamak olacaktır.

Gıda bizim kim olduğumuzu ortaya çıkarır, kimliğimizin bir parçasıdır=’Sen ne yiyorsan O’sun.’Gençlerimiz, onlara diğerlerinin gözünden ve diğer pişirme yöntemleriyle aslında kim olduklarını tanımlamalarına yardımcı olacak bir projeye dâhil olacaklar. Öğrenciler,  diğer ülkelerin kendi temsillerini sorguladıktan sonra kendi yiyeceklerinin nerden geldiğini anlamak üzere yerel üreticilerle görüşecek ve yerel ürünleri keşfedecekler. Bu onların yerel kaynaklardan ve bu kaynakların mevsimlerle nasıl bağlantılı olduğundan, çevrenin değerinden ve israf kavramından haberdar olmaları için bir fırsat olacak. Ayrıca bu, zaman ayırmaları ve mevsimlerle birlikte doğanın onlara sunduğu tatları denemeleri için bir fırsat olabilir. Böylece öğrenciler bir pişirme uzmanı yardımıyla tüm bu doğallığa nasıl farklı lezzetler katacaklarını öğrenebilirler.

Avrupa ortaklığı bizim diğer lezzetlerin ve tatların farkına varmamızı sağlayacak ama her şeyden önce sıradan ve kalıplaşmış yargıların ötesine geçmemize katkıda bulunacaktır.

Bu projenin ‘sağlık’ bölümü öğrencilerimizin kendi kaygılarını daha iyi anlamaları için diğer ortaklarla ortak görüşler edinmelerini ve bu ortak görüşlerin ortak bir yansımayla evrensel bir mesaj iletmelerini sağlayacak.

Comenius Nedir?

Hayat Boyu Öğrenme Comenius Programı farklı Avrupa ülkelerindeki okullar arasında işbirliğini teşvik etmek amacıyla Avrupa Komisyonun başlattığı bir girişimdir. İnsanların tam potansiyellerine ulaşmalarının ve uyumlu bir yaşam sürmelerinin sadece eğitim yoluyla olabileceğini şiddetle savunan Çek Filozof, teolog ve eğitimci John Amos Comenius’un(1592-1670) adıyla anılır. Birçok Avrupa ülkesinde (örneğin İsveç, Polonya-Litvanya Birliği, Transilvanya, Kutsal Roma İmparatorluğu, İngiltere, Hollanda, ve Kraliyet Macaristan) yaşadıktan ve çalıştıktan sonra ona, insan hakları, barış ve milletlerin birliği için savaşan bir kozmopolit denebilir. Ayrıca modern eğitimin babası olarak anılır.

Geçmiş yıllarda üç milyondan fazla öğrenci Comenius Programı’na katıldı. Program benzer seviyedeki öğrencilerin ve öğretmenlerin farklı Avrupa kültürlerini, dillerini ve değerlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Öğretmenler ve öğrenciler ortak oldukları okulları ziyaret etmekte ve ortak aktivitelerde yer almaktadır. Birlikte ve birbirlerinden öğrenir ve yurtdışında arkadaşlar edinirler. Program ayrıca öğrenme ve öğrenmeyi öğrenme becerilerinin yanı sıra dijital eğitsel içerik ve hizmetlerinin tanıtımı üzerinde duruyor.

Programın bir parçası olarak okullar ve öğrenciler projeler üzerinde birlikte çalışırlar. Çalışmalar İki eğitim öğretim yılı süresince iki ayrı okulda yapılırken işbirliği modern medya(başta internet) üzerinden mümkündür ama aynı zamanda iletişimin daha geleneksel yolları(örneğin telefon) da kullanılabilir. Öğrenciler iki yıl süresince bir kez bir ülkede diğer kez başka bir ülkede olmak üzere iki kez buluşurlar.  Bu ziyaretler aynı zamanda projeyi geliştirmek ve tabiî ki diğer Avrupa kültürleri üzerinde anlayış geliştirmek(sadece farklılıklarını değil birçok farklı benzer yanlarını da) amacıyla kullanılır. Bu ziyaretler için Comenius programı projeye katılan öğrenci ve öğretmenlerin hareketliliklerini yaptığı hibe ile finanse eder.

Hayat Boyu Öğrenme Programı ve Comenius Programı hakkında daha fazla bilgi Avrupa Komisyonu web sitesinden edinilebilir.